حمایت ژاپن از آمریکا

در . ارسال به سیاسی

IMG11502006
ژاپن از تحریمهای آمریکا علیه کره شمالی حمایت کرد

وزیر خارجه ژاپن از تحریمهای آمریکا علیه کره شمالی حمایت کرد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، وزیر خارجه ژاپن از تحریمهای آمریکا علیه کره شمالی حمایت کرد.

گزارش کمیسیون سیاست خارجی

در . ارسال به سیاسی

79469 337
متن کامل گزارش کمیسیون سیاست خارجی مجلس درباره سؤال ۱۰۰ نماینده از «ظریف»

خبرگزاری فارس متن گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره سؤال ملی ۱۰۰ نفر از وکلای ملت از وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای از ژنو تا وین ۶ را منتشر کرد.

، قلمرو سؤال ملی تشخیص داده شده و برای بررسی بیشتر به صحن علنی خانه ملت ارجاع شده است. پس از ارجاع سؤال به صحن علنی، 60 نماینده دیگر به تعداد امضاکنندگان این سؤال اضافه شده و تعداد امضاهای آن به 100 نفر رسیده است.

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره سؤال مذکورکه پیش‌تر فارس آن را منتشر کرده بود و سیدحسین نقوی سخنگوی این کمیسیون امروز آن را قرائت کرد، به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

شماره سوال : 58/53978/د

تاریخ:‌1393/08/10

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

در خصوص سؤال ملی آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات و سؤال مشترک 40 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم امور خارجه به مجلس شورای اسلامی

خلاصه سؤال:

1-دلیل نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته‌ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو چیست؟

2-آیا وقت آن نرسیده با پشتوانه این ملت انقلابی و شهدای این مرز و بوم در مقابل اهانت‌های مقامات آمریکا و رفتارهای غیردیپلماتیک مقامات متکبر غربی عکس‌العمل انقلابی در وزن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نشان بدهید و از خوش‌بینی خود به این مقامات فریبکار و غیرقابل اعتماد غربی و آمریکایی بکاهید؟

نتیجه بررسی:

سؤال آقای جواد کریمی‌قدوسی از آقای محمدجواد ظریف که با شماره 1381/56801 مورخ 1392/9/5 از هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده بود، در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 1392/09/19 در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

آقای کریمی‌قدوسی در شرح سؤال آورده که موافقتنامه ژنو محورهایی را به امضای طرفین رسانده که عملاً حقوق هسته‌ای ملت ایران را نادیده گرفته و مقدمه‌ای را فراهم کرده که در درازمدت کل برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را به طور جدی تهدید و زیر سؤال برده است؟

آقای دکتر ظریف در پاسخ به اشاره به این نکته که یقین داشته باشید از حقوق مردم و فرمایشات مقام معظم رهبری کوتاه نخواهیم آمد، ادامه داد که محدودیت‌ها تنها در بازه زمانی مذاکرات است، آقای کریمی نهایتاً از پاسخ وزیر قانع نشد. اضافه می‌دارد، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داد.

سؤال مشترک 40 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر امور خارجه که با شماره 1609/85484 مورخ 1392/12/21 از هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع داده شده بود برای سومین بار در دستور جلسه روز یکشنبه مورخ 93/3/25 کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرار گرفت لیکن به دلیل عدم حضور وزیر آقای کریمی‌قدوسی به نمایندگی از نمایندگان سؤال‌کننده تقاضای ارجاع سؤال جهت بررسی به صحن علنی را داشت، کمیسیون نیز مستند به تبصره یک ماده 210 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و درخواست نماینده مراتب را جهت بررسی ارسال می‌نماید. اضافه می‌دارد کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

علاءالدین بروجردی

تهدید مجلس از سوی دولت

در . ارسال به سیاسی

139208051826533451417214
نادران: تهدید مجلس از سوی دولت و تکرار برداشت از صندوق توسعه ملی/لاریجانی: گزارش دیوان محاسبات قرائت خواهد شد

علی لاریجانی در توضیح تذکر آیین‌نامه‌ای نادران گفت: آقایان دولتی‌ها خارج از مسائل قانونی عمل نکنند و مجلس را تهدید نکنند، زیرا کار مجلس نظارت است و گزارش دیوان محاسبات در صحن قرائت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه در جلسه علنی مجلس در اخطار خود با استناد به ماده 24 و 236 آئین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در اردیبهشت ماه گزارشی ارائه و کمیسیون بودجه مکلف شد در مورد برداشت 4.1 میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی بررسی و اظهار نظر کند.

وی با اشاره به اینکه در همان زمان نمایندگان دولت و کمیسیون در جلسه‌ای بر این برداشت از صندوق توسعه ملی صحه گذاشتند،‌ افزود: نماینده دولت در آن جلسه اذعان کرد که برداشت 4.1 میلیارد دلاری از این صندوق سبب افزایش نقدینگی در کشور در پایان سال 92 شد، بنابراین کمیسیون به وظیفه خود عمل کرد و گزارش را برای ارائه به صحن تقدیم کرد.

نادران با یادآوری طولانی شدن در دستور کار قرار گرفتن گزارش دیوان محاسبات در این باره خاطرنشان کرد: وقتی گزارش ارائه شد مجلس مورد حمله قرار گرفت و از سوی معاون اول رئیس جمهور و سخنگوی دولت تهدید شد در حالی که توجه نداشتند که این نه اولین بار است و نه آخرین بار که مجلس مورد هجمه قرار می‌گیرد.

وی با تقاضا برای رسیدگی به این گزارش که تخلف دولت را اثبات می‌کند، تصریح کرد: کمیسیون برنامه و بودجه جلسه‌ای با حضور چهار نفر از اعضای دولت برگزار کرد که آنها توضیحاتی در این باره ارائه کردند که دیوان محاسبات هنوز فرصت پاسخگویی نیافته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: توافقی میان کمیسیون برنامه و بودجه و دولت صورت گرفت و بر گزارش دیوان محاسبات درباره برداشت دولت از صندوق توسعه ملی صحه گذاشته شد، اما سخنگوی دولت بعدا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این پول برداشت نشده است و کار مجلس خلاف قانون بوده در حالیکه بلافاصله خود پاسخ شبهه خودش را می‌دهد و از جایگاه رفیع مجلس سخن می‌گوید.

وی ادامه داد:‌ شما جایگاه مجلس را رفیع می‌خوانید اما آن را به ارائه گزارش کذب متهم می‌کنید و آن را به توپ می‌بندید.

نادران با تأکید بر لزوم قرائت گزارش دیوان محاسبات درباره تخلف دولت به علت تهدید مجلس از سوی دولت و تکرار اینگونه برداشت‌ها اضافه کرد: اکنون یک گزارش برداشت 18 میلیارد دلاری هم داریم که ابعاد آن مبهم است.

علی لاریجانی رئیس مجلس در توضیح اخطار نادران عنوان کرد: بنده قبلا هم گفته‌‌ام هیچ تخلفی در کاری که کمیسیون انجام داد نیست و پس از صحبت میان نمایندگان دولت و اعضای کمیسیون صحت کار کمیسیون محرز شد و یک بند از تفاهم نمایندگان دولت و مجلس هم این است که گزارش دیوان صحیح است.

وی خطاب به اعضای دولت گفت: آقایان خارج از مسائل قانونی عمل نکنند و مجلس را هم تهدید نکنند چرا که کار بی‌ربطی است، کار مجلس نظارت است و گزارش دیوان در کمیسیون بررسی شده و در صحن خوانده خواهد شد.

اعتراف صریح هاآرتص

در . ارسال به سیاسی

280px Newspapers 821358864
اعتراف صریح هاآرتص به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران توسط موساد

یک رسانه صهیونیستی با اشاره ضمنی به خبر تلاش نافرجام موساد در ترور یکی از نخبگان هسته‌ای ایران، هدف موساد را «کند ساختن پیشرفت‌های هسته‌ای ایران» نامید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه صهیونیستی«هاآرتص» ضمن اشاره به خبر 2 روز قبل تلاش ناموفق جاسوسان موساد در ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای ایران ، به نقل از «دان راویو» خبرنگار شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز» آمریکا به تلاش‌های گسترده موساد در ترور نخبه‌های هسته‌ای ایران اذعان کرد.

بر اساس این گزارش، دان راویو که کارشناس امور اطلاعاتی اسرائیل است، تاکید کرد موساد در سال‌های قبل درصدد توطئه و ترور دانشمندان ارشد هسته‌ای ایران بوده است.

راویو در این زمینه اذعان کرد که هدف موساد کاستن از پیشرفت هسته‌ای ایران بوده است.

این خبرنگار آمریکایی در ادامه گزارش خود مدعی شد که موساد سعی می‌کند تا مانع از پیوستن ایرانیان تحصیلکرده به برنامه‌های هسته‌ای ایران شود.

راویو در گزارش خود از ترور 5 دانشمند هسته‌ای ایران از سوی موساد خبر داد و مدعی وجود جاسوسان اسرائیلی در داخل ایران شد.

در گزارش خبرنگار سی‌بی‌اس تاکید شده است که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از ترس دستگیری جاسوسان موساد در ایران و اعدام آن‌ها شخصا دستور توقف عملیات ترور داشنمندان هسته‌ای ایران را صادر کرده است(!).

گفتنی است، روزنامه صهیونیستی هاآرتص در حالی اقدام به انتشار این خبر کرده است که 2 روز قبل معاون عملیات فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از خنثی شدن طرح دشمن صهیونیستی در ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای و با حضور به موقع سربازان گمنام امام زمان (عج) خبر داده بود.